Terpény sú trieda prchavých vodíkovo-karbónových zlúčenín, ktoré sa vyskytujú v konope a dodávajú mu jeho typickú arómu. Už celé tisícročia sa využívajú v aromaterapii. Terpény sú podľa FDA (Úradu pre kontrolu potravín a liečiv) považované za bezpečné pre ľudskú konzumáciu a používajú sa v širokej škále potravinových a kozmetických produktov.
Terpény vs Terpenoidy
Mnohí milovníci a odborníci v priemysle používajú slová terpén a perpenoid ako synonymá, ale existuje medzi nimi niekoľko menších, ale významných rozdielov. Skutočný rozdiel medzi terpénmi a terpenoidmi spočíva v tom, že terpény sú hydrokarbóny, zatiaľ čo terpenoidy prešli oxidáciou. Predstavte si, čo sa deje s konopným kvetom. Konope v surovej forme obsahuje terpény, ktoré sa vyskytujú v trichómoch. Keď sú kvety vysušené a spracované, tieto terpény podstúpia chemickú premenu a stanú sa z nich terpenoidy.
Rozdiel medzi kanabinoidmi a terpénmi
Mnohí ľudia si myslia, že kanabinoidy sú najvýznamnejšou súčasťou celej rastliny, ale keďže sme si už vysvetlili účinok celej rastliny a jeho prínosy, vieme, že existujú aj iné zlúčeniny, ktoré sú rovnako dôležité ako kanabinoidy. Patria medzi ne aj terpény. Terpény sa nevyskytujú len v konope. V skutočnosti sú to veľmi bežné zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú v rôznych rastlinách.
Dlhé roky prevládal názor, že CBD a THC sú jediné kanabinoidy, ktoré sa dokážu naviazať na endokanabinoidné receptory. V štúdii od Julie Cavalli (2021) však vidíme, že kanabinoidy sú fenolické zložky rastliny Cannabis sativa L. a až donedávna boli považované za jediné prírodné látky, ktoré sa môžu priamo naviazať na kanabinoidné receptory. V nedávnych rokoch však bolo popísaných iných, nekanabinoidných prírodných zlúčenín, ktoré sa tiež viažu na kanabinoidné receptory. Definícia fytokanabinoidov teda bola aktualizovaná a teraz už pokrýva aj všetky rastlinné prírodné zlúčeniny, ktoré sú chemicky podobné kanabinoidom a/alebo majú schopnosť priamo reagovať s kanabinoidnými receptormi. Dôkazy v tejto štúdii podporujú názor, že kanabimimetické terpény sa môžu naviazať na receptory CB1 a CB2 a byť aktívne v širokej škále fyziologických situácií.
Najviac preskúmané konopné terpény
Terpény tvoria skupinu viac než 30 000 zlúčenín a vyskytujú sa všade okolo nás. Pozrime sa na 10 najčastejších terpénov, ktoré sa vyskytujú v konope.
Myrcén
Jedným z najčastejších terpénov v konope je myrcén. Okrem konope sa vyskytuje aj v tmeli je zodpovedný za korenitú, pikantnú arómu v pive. Vyskytuje sa aj v citrónovej tráve, ktoré sa už celé storočia využíva v tradičnej ľudovej medicíne.
Karyofylén
Karyofylén je terpén, ktorý sa vyskytuje v mnohých bylinách a koreniach, vrátane čierneho korenia, bazalky a oregana. Odrody konope s vysokým obsahom karyofylénu majú pikantnú, teplú vôňu, ktorá pripomína škoricu a klinčeky.
Linalool
Linalool odkazuje na dva enantioméry prírodného terpénového alkoholu, ktoré sa vyskytujú v mnohých kvetoch a koreniac. Má jedinečné komerčné aplikácie, väčšinou na základe svojej príjemnej vôde. Linalool je bezfarebný olej, ktorý je klasifikovaný ako acyklický monoterpenoid.
Pinén
Pinén je aromatická zlúčenina, ktorá sa často vyskytuje v konope a vonia podobne ako – určite to uhádnete – borovicový les. Pinén však pridáva oveľa viac než len chuť.
Limonén
Limonén je bezfarebná tekutina a alifatická hydrokarbónová zlúčenina, ktorá je klasifikovaná ako cyklický monoterpén a je hlavnou zložkou v oleji z citrusových šupiek. D-izomér, ktorý v prírode častejšie vyskytuje v pomarančoch, sa využíva ako ochucovadlo vo výrobe potravín.
Terpinolén
Terpinolén sa vyskytuje v orgováne, muškátových orieškoch, rasci a jablkách. Konope je veľmi šikovná rastlina, ktorá vytvára stovky rôznych kanabinoidov a terénov.
Humulén
Jemné zemité, drevnaté a pikantné zlúčeniny, ktoré dodávajú pivu jeho typickú chuť a vôňu, sú sčasti zodpovedné aj za jedinečnú vôňu konope. Chmeľ a konope obsahujú rovnaký terpén: humulén. Humulén je veľmi podobný ako myrcén.
Eukalyptol
Eukalyptol je monoterpenoid. Je to bezfarebná tekutina a bicyklický éter. Eukalyptol má osviežujúcu vôňu, ktorá pripomína mätu, a pikantnú, chladivú príchuť. Nie je rozpustný vo vode, ale dá sa zamiešať do organických rozpúšťadiel. Eukalyptol tvorí až 90% eukalyptového oleja.
Terpineol
Terpineoly sú monocyklické, monoterpénové terciárne alkoholy, ktoré sa vyskytujú v rôznych rastlinných druhoch. Existuje päť bežných izomérov terpinolov, z ktorých najčastejšie sa v prírode vyskytuje α-terpineol a jeho izomér terpinen-4-ol. Práve α-rerpineol zohráva významnú úlohu v priemyselnej výrobe. Má príjemnú vôňu, ktorá pripomína orgován, a je častou ingredenciou v parfumoch, kozmetike a aromatických výrobkoch.
Ocimén
Ocimén je terpén zodpovedný za niektoré sladké a bylinné príchute istých odrôd konope. Môže im dodať aj citrusovú a drevnatú arómu aj celú škálu liečivých účinkov, rovnako ako aj povznášajúci efekt.
Záver
Terpény sú rovnako dôležité ako kanabinoidy obsiahnuté vo výrobkoch od PharmaHemp. Kanabinoidy sú síce častejšie spomínané, pretože sa vyskytujú len v konope, ale bez terpénov by boli oveľa menej účinné aj oveľa menej aromatické.